Feeds:
Posts
Comments

Archive for the ‘Harris Teeter’ Category

Here is my Super Savings Story!
For more, or to tell your own, visit
Sisterly Savings ~ Super Saving Stories

This is what I bought on Thursday!

Transaction #1:

1- Mahatma Rice (1.29) – .35 q = 0.24
.
1- Nesquick Chocolate Syrup (1.79) – .50 q = 0.29
.
2- Special K bars (2.99 each) on sale for $1.50 each – 0.50 Q = FREE
.
2- Kikkoman Soy Sauce (2.19 each) on sale for $1.50 each – 0.55 Q = 0.15 overage
.
2- Luzianne Tea (1.99 each) on sale for $1.59 each – 0.60 Q = 0.21 overage
.
2- Snyders Pretzels (2.89 each) on sale for $2.50 – 0.75 = 0.25
.
2- Eggo French Toast Sticks (2.65 each) on sale for $1.67 each – 0.55 = 0.02
.
2- Oral B toothbrushes (2.99 each) on sale for $2.49 – 0.75 Q = 0.24
.
1- Nesquick Ready to Drink Milk (3.88) on sale for $1.69 – 0.50 Q = 0.19
.
1- Vegg All Mix Frozen Veggies – (2.39) on sale for $2.00 – 0.55 Q = 0.35
.
1- Vegg All Winter Mix Frozen Veggies (2.39) on sale for $2.00 – 0.55 Q = 0.35
.
2- Oscar Myer Singles (2.99 each) on sale for $2.50 – 0.55 Q = 0.85
.
6 – Sure Deodorants (1.97 each) These were on clearance for $1.02 each – $1.00 Q = 0.02

Total Savings: $58.28
Total OOP: $2.65

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Transaction #2
(Dearest Hubby did this transaction)

2- Mahatma Rice (1.29) – .35 q = 0.24
.
2- Nesquick Chocolate Syrup (1.79) – .50 q = 0.29
.
2- Special K bars (2.99 each) on sale for $1.50 each – 0.50 Q = FREE
.
2- Kikkoman Soy Sauce (2.19 each) on sale for $1.50 each – 0.55 Q = 0.15 overage
.
2- Luzianne Tea (2.99 each) on sale for $2.59 each – 0.60 Q = 0.79 (This was a mistake I noticed when we got home. These should have been $1.59 each with a 0.21 overage. Oh, well)
.
2- Snyders Pretzels (2.89 each) on sale for $2.50 – 0.75 = 0.25
.
2- Eggo French Muffin Tops (2.65 each) on sale for $1.67 each – 0.55 = 0.02
.
2- Oral B toothbrushes (2.99 each) on sale for $2.49 – 0.75 Q = 0.24
.
2- Nesquick Ready to Drink Milk (3.88) on sale for $1.69 – 0.50 Q = 0.19
.
1- Allens Frozen Veggies – (2.39) on sale for $2.00 – 0.55 Q = 0.35
.
2- Oscar Myer Singles (2.99 each) on sale for $2.50 – 0.55 Q = 0.85 one; +0.65 one (one of these had a $1.50 store coupon attached)
.
1- Krispy Kreme dount (dear hubby bought this…wasn’t on my list 🙂 = 0.69

Total Savings: $45.18

Total OOP: $5.55

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Total Savings: $103.46

Total OOP: $ 8.20

Love seeing all the deals everyone is getting? Then you’ve got to visit Super Savings Saturday!


Advertisements

Read Full Post »

Triples!!!

It’s Time!


Triples at Harris Teeter! Boy howdy, I love it!

I don’t have a Harris Teeter in my area, but I be-bop up to Hendersonville, NC and take advantage of their Harris Teeter.

Looks like my beloved hubby and “D” will be going with me.
I love it!

I’ll be back tomorrow with the low-down on my deals!

Read Full Post »

I went to several store this week . I went to Food Lion twice, my local butcher, Harris Teeter and CVS. I’ll start with trip #1 to Food Lion:

FOOD LION
They had several chicken items on sale and I thought I’d pick some up for the freezer. I bought:
2 pkgs. of chicken thighs for $0.71 per lb (these were supposed to be $0.68 per lb but I didn’t find the mistake until I was home and it was only a $0.30 difference)

1 pkg of chicken leg quarters for $3.24

3 pkgs of hot dogs $0.88 each

Food Lion Wipes $1.49 – $1.50 coupon = FREE

My Total OOP was $13.00 with a $10.43 savings
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

LOCAL BUTCHERMy local butcher has been running a special and I decided to give it a try. I bought the Family Bundle and this is what I got:

(1) 5 lb package of chicken leg quarters
(1) 1 lb package of stew meat
(1) 2 lb package of ground beef
(1) 1 lb package of cubed steak
(1) 1.5 lb package of pork chops
(1) 1 lb breakfast sausage
(1) 12 oz package market bacon

This was $19.95

What do you think? Was this a good deal? Would it be worth doing again? I still haven’t decided.
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

FOOD LION

I made another trip to Food Lion this week and picked up a few more items. I can’t find my receipt but I’ll try to give a good account.

I got the bananas (don’t remember the exact cost), apples ($0.99 per lb), lettuce ($0.99), donuts ($2.99) and FL wipes ($1.49)

I had two FL coupons to use. (1) for $1.50 off FL wipes and (1) for up to $4.99 any bakery item.
The cashier scanned in both and had to do an over ride because the prices didn’t match exactly. She took off $1.50 for the wipes making them FREE and she took off the entire $4.99 off the donuts. That was an overage of $2.00! I am sure this was a fluke, but I’m not gonna complain about the savings!

Total OOP: $2.50!
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

HARRIS TEETER

This is my Harris Teeter trip. They were running a Buy 2 Get 3 Free special on many items. This is what I got.
The trash bags – I bought 2 got 3 free – oop $9.98
The Del Monte Fruit – I bought 2 got 3 – oop $3.00
The strawberries were 4 / $5.00

Total OOP: $17.98
Total Savings: $34.43

My mom bought some items along with mine. She bought Pepsi’s, HT coffee, and spring water. All together we spent $64.75 and saved $100.31
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

CVS

I picked up these items from CVS. I’m going to use them as end of the year teacher gifts for my kids teachers. Each gift (including bag) cost me $1.56 each. Here’s what I did: CVS is having a special where if you buy 3 items of the Essence of Beauty line you get $5 in ECB’s. My store had several of the body wash, hand wash, hand cream and lotion on sale 50% off. I made 2 transactions.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Transaction #1:
(2) Essence of Beauty Hand Soap = $2.50 each
(2) Essence of Beauty Hand Cream = $2.50 each
(2) Essence of Beauty gift bag w/ tissue = $1.49 each
Total: $12.98
Paid with $10 ECB’s from the baby deal last week
Total OOP $3.12 (includes sales tax)
Got back $10 in ECB’s
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Transaction #2

(2) Essence of Beauty Hand Soap = $2.50 each
(2) Essence of Beauty Hand Cream = $2.50 each
(2) Essence of Beauty gift bag w/ tissue = $1.49 each
Total : $12.98
Paid with the $10 ECB’s from Transaction #1
Total OOP $3.12 (includes sales tax)
Got back $10 in ECB’s
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Not too bad, huh? $1.56 each for teacher gifts.
Frugal gift giving, PRICELESS!!

Visit Money Saving Mom for more Super Saving Saturday

Read Full Post »

I love Harris Teeter Triples!!!
I made the trip to Hendersonville, NC at 8:00 this morning. I’m SOOOO glad I did. Check it out…here’s what I got in two transactions (my mom came along and used her card for one on the transactions for me…isn’t she sweet?)
Transaction #1:
*
Mahatma Saffron Rice ~~ $0.79 x’s 2 = $1.58
Used $0.60 / 2 Q x’s 3 = $1.80 /2
Total for 2 = + $0.22
I bought 4 of these
*
Mahatma White Rice ~~ $0.99
Used $0.35 / 1 Q x’s 3 = $1.05
Total for 1 = + $0.06
I bought 2 of these
*
Dole Pineapple ~~ $2.79 – $0.29 VIC savings = $2.50
Used $0.55 / 1 Q x’s 3 = $1.65
Total for 1 = $0.85
I bought 1 of these
*
Frenches Mustard ~~ $1.19
Used $0.50 / 1 Qx’s 3 = $1.50
Total for 1 = + $0.31
I bought 2 of these
*
Campbell’s Chicken Noodle Soup ~~ (8) for $2.67 (VIC sale price)
Used 2 $0.40 / 4 Q’s x’s 3 = $2.40
Total for 8 = $0.27
*
Uncle Ben’s Wild Rice ~~ $1.99
Used $0.75 / 1 Q x’s 3 = $2.25
Total for 1 = + $0.26
I bought 2 of these
*
Crunch n Munch ~~ $1.39
Used $0.35 / 1 x’s 3 = $1.05
Total for 1 = $0.34
I bought 2 of these
*
Bumble Bee Tuna ~~ $0.99
Used $0.55 / 1 Q x’s 3 = $1.65
Total for 1 = $0.66
I bought 2 of these
*
Sure Deodorant ~~ $2.69 – $0.70 VIC savings = $1.99
Used $0.75 / 1 Q x’s 3 = $2.25
Total for 1 = + $.026
I bought 1 of these
*
Dove Deodorant ~~ $2.49 – $0.55 VIC savings = $1.94
Used $0.75 / 1 Q x’s 3 = $2.25
Total for 1 = + $0.31
I bought 2 of these
*
Daisy Sour Cream ~~$1.39
Used $0.50 / 1 Q x’s 3 = $1.50
Total for 1 = + $0.11
I bought 2 of these
*
Scott Paper Towels ~~ $8.99 (8 rolls pkg) BOGO = $4.50
Used $1.00 / 4 rolls or more
Total = $3.50 for 8 rolls
*
Total out of pocket: $7.79
*
Total Savings: $ 47.67
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Transaction #2 (Mom’s order)
*
Mahatma Saffron Rice ~~ $0.79 x’s 2 = $1.58
Used $0.60 / 2 Q x’s 3 = $1.80 /2
Total for 2 = + $0.22
She bought 4 of these
*
Dole Peaches ~~ $2.79 – $0.29 VIC savings = $2.50
Used $0.55 / 1 Q x’s 3 = $1.65
Total for 1 = $0.85
She bought 2 of these
*
Dole Pineapple ~~ $2.79 – $0.29 VIC savings = $2.50
Used $0.55 / 1 Q x’s 3 = $1.65
Total for 1 = $0.85
She bought 1 of these
*
Frenches Mustard ~~ $1.19
Used $0.50 / 1 Qx’s 3 = $1.50
Total for 1 = + $0.31
She bought 2 of these
*
Campbell’s Chicken Noodle Soup ~~ (8) for $2.67 (VIC sale price)
Used 2 $0.40 / 4 Q’s x’s 3 = $2.40
Total for 8 = $0.27
*
Uncle Ben’s Wild Rice ~~ $1.99
Used $0.75 / 1 Q x’s 3 = $2.25
Total for 1 = + $0.26
She bought 2 of these
*
Bumble Bee Tuna ~~ $0.99
Used $0.55 / 1 Q x’s 3 = $1.65
Total for 1 = $0.66
She bought 3 of these
*
Sure Deodorant ~~ $2.69 – $0.70 VIC savings = $1.99
Used $0.75 / 1 Q x’s 3 = $2.25
Total for 1= + $.026
She bought 2 of these
*
Dove Deodorant ~~ $2.49 – $0.55 VIC savings = $1.94
Used $0.75 / 1 Q x’s 3 = $2.25
Total for 1 = + $0.31
She bought 2 of these
*
Daisy Sour Cream ~~$1.39
Used $0.50 / 1 Q x’s 3 = $1.50
Total for 1 = + $0.11
She bought 2 of these
*
Scott Paper Towels ~~ $8.99 (8 rolls pkg) BOGO = $4.50
Used $1.00 / 4 rolls or more
Total = $3.50 for 8 rolls
*
Total Out of Pocket: $8.57
*
Total Savings: $51.41
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Total Out of Pocket for both transactions : $16.63
*
Total Savings for both transactions: $99.08
*
For lots more savings information see the blogs below
Visit Frugal Fridays at The Bargain Shopper Lady
*
Visit Super Savings Saturday at Money Saving Mom
*
Visit CentsAble Shopper Show and Tell at BeCentsAble

Read Full Post »

Do you live near a Harris Teeter? They are having Triple Coupons March 27 – 29!
I don’t live near a Harris Teeter, but I make a special trip to the one in Hendersonville, NC.
Is is worth it? You bet ‘cha! I usually spend $20 or less out of pocket and save $60 or more!
Wanna catch up on all the Triples News?
I’ll be working up my list in the next day or two. I’ll be posting my wish list then I’ll post pictures and a list of what I actually bought on Thurday! Don’t miss it!

Read Full Post »